Mersin Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde bulunan bir liman kentidir. Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanları arasındadır. Şehirde turizm, sanayi, denizcilik, tarım gelişmiştir. Ülkenin en kalabalık onbirinci ili olan Mersin, 2020 itibarıyla 1.868.757 kişilik nüfusa sahiptir.

İlin yüzölçümü 16.010  km2‘dir.Bu arazilerin 333.173 hektarlık kısmını yani % 21 ‘si tarım arazisidir. 61.327 hektarlık kısmını çayır ve mera alanları oluşturmaktadır. Bu alanlar ise toplam arazinin %4 ünü oluşturmaktadır. Mersin’nin yüz ölçümünün %87’si dağlık olması sebebiyle en büyük alan orman alanlarına aittir. 835.534 hektar olan orman alanları  %52 lik yer kaplamaktadır.

Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ve ılıman astropikal iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, kış ayları ise oldukça ılık ve yağışlıdır.

Mersin’de iklimin ve toprak yapısının tarıma uygun olması üretilen Anamur muzu dünyaca ünlenmiştir. Tarıma dayalı sanayi gelişme göstermektedir. Mersin merkezde kayısı, ceviz, kiraz, şeftali ve sebze yaygın olarak üretilirken son yıllarda tropikal meyve ve sebzeler de üretilmeye başlanmıştır. Batı Mersin’de daha çok Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke ve Erdemli ilçelerinde muz, turunçgiller, çilek, ananas, salatalık ve domates yetiştirilmektedir.

Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km’lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Bu sebeple deniz turizmi oldukça önemlidir.

Tarihte bir çok kültürlere ev sahipliği yapması sebebiyle tarihi turizm de Mersin’de önemli yer teşkil etmektedir.